Znajomość rynku nieruchomości jest kluczowa dla osób, które chcą zarabiać na wynajmie swoich mieszkań. Jednym z ciekawych rozwiązań jest najem krótkoterminowy. Co to takiego i jak działa? Czy warto zainteresować się tym sposobem zarabiania?

Najem krótkoterminowy mieszkań

Właściciele atrakcyjnych lokali oferują swoje nieruchomości do wynajęcia turystom lub osobom, które przyjeżdżają do miasta zwykle w celach biznesowych. Najem krótkoterminowy jest coraz bardziej popularny w dużych miastach, ponieważ przyciąga turystów, którzy szukają alternatywy dla tradycyjnych hoteli. To korzyści nie tylko dla turystów, ale również dla właścicieli mieszkań. Dzięki temu rozwiązaniu mogą oni zarobić więcej niż w przypadku długoterminowego najmu.

Istnieją jednak pewne wymagania, jakie muszą spełniać osoby, które chcą wynajmować swoje apartamenty krótkoterminowo.

Najem krótkoterminowy jako sposób na biznes

Najem krótkoterminowy to także popularna forma działalności gospodarczej. Inwestorzy posiadający lokale w atrakcyjnych regionach Polski wynajmują swoje nieruchomości na krótki termin i zapewniają inny wymiar wypoczynku wczasowiczom. Stanowi to dużą konkurencję dla branży hotelarskiej, gdyż często znacznie tańsze oferty przyciągają turystów chcących czuć się na wyjazdach podobnie jak w domu. Najemcy otrzymują w pełni wyposażone mieszkanie, co stanowi dodatkowy atut tej formy wypoczynku.

Najczęściej apartamenty na najem krótkoterminowy są poszukiwane w okolicy:

  • centrów dużych miast

  • lotnisk

  • nad morzem,

  • w górach

  • na pojezierzach i na mazurach

  • w pobliżu uzdrowisk.

Zainteresowanie takimi mieszkaniami zwiększa się zwykle w okolicach wakacji, ferii oraz podczas wydarzeń kulturowych.

Znaczna przewaga rynkowa prywatnych noclegów powodowała jednak wielkie ubytki w budżecie państwa, dlatego Ministerstwo sportu i turystyki zapowiedziało walkę z nieuczciwymi praktykami i dopilnuje również, by przedsiębiorcy rozliczali się z zarobków. Branża turystyczna może więc nieco odetchnąć, gdyż właściciele w dużej mierze przerzucą dodatkowe koszty na przybyłych gości. Ale czy sprawi to, że oferta pokoju zamiast całego lokum będzie atrakcyjniejsza?

READ  Czy można wynająć mieszkanie komunalne - praktyczny poradnik

W ramach najmu krótkoterminowego właściciele lokalu, którzy chcą skorzystać z tej formy biznesu, muszą jednak pamiętać o konieczności opodatkowania swoich przychodów, a także o ubezpieczeniu nieruchomości i wielu innych sprawach. Wszystko zostanie dokładnie wyjaśnione poniżej.

możliwości najmu krótkoterminowego

Krótkoterminowy wynajem mieszkania tylko na zryczałtowanym podatku dochodowym?

Czas trwania najmu krótkoterminowego jest zróżnicowany i zależy od umowy między właścicielem mieszkania i najemcą. Może trwać od jednej do kilku nocy, a nawet kilku tygodni, chociaż przyjmuje się, że po upływie 30 dni powinien być to najem okazjonalny lub najem długoterminowy. Wymagania dotyczące wynajmu krótkoterminowego różnią się w zależności od kraju i miasta.

W Polsce wynajem krótkoterminowy mieszkań to jedna z wielu form inwestycji w nieruchomości. Wymaga jednak spełnienia pewnych warunków i można rozliczać się z niego tylko na ryczałcie. W celu uniknięcia odpowiedzialności za prowadzenie nielegalnej działalności właściciel powinien więc pamiętać o prawidłowym opodatkowaniu swojego przychodu z tytułu najmu.

Podatek za krótkoterminowy najem mieszkania zostaje pobrany w formie ryczałtu od osób fizycznych, chyba że dana osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i rozlicza się na zasadach ogólnych. Osoby, które chcą użyczać swój lokal krótkoterminowo, muszą więc mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą i odprowadzać do urzędu skarbowego 8,5% lub 12,5% po uzyskaniu przychodów wyższych, niż 100 tys. złotych. Zawsze przed podjęciem decyzji o najmie krótkoterminowym warto skonsultować się z doradcą podatkowym.

wynajem krótkoterminowych mieszkań

Jakie prawa, obowiązki i przywileje dotyczą właściciela mieszkania?

Inwestorzy zajmujący się najmem krótkoterminowym oprócz oczywistego obowiązku opodatkować dochody z lokalu, muszą zadbać także o podpisanie odpowiednich dokumentów. Umowa najmu krótkoterminowego może zostać zawarta zarówno na piśmie, jak i elektronicznie, także przez pośrednika.

Gospodarze powinni również posiadać ubezpieczenie nieruchomości oraz wyposażenie mieszkania pozwalające na komfortowe użytkowanie. Mieszkanie musi być czyste. Zwykle lokal jest zaopatrzony w świeżą pościel i ręczniki, przybory kuchenne.

READ  Koszty kupna mieszkania od dewelopera

Coraz częściej spotykaną praktyką jest także wyposażenie mieszkania w podstawowe kosmetyki, akcesoria turystyczne związane z regionem oraz alternatywne sposoby spędzania czasu, jak książki, gry planszowe czy konsole. Osoby dopiero planujące zakup mieszkania pod inwestycję również powinny mieć to na uwadze.

Do przywileju należy fakt, że takie mieszkanie może zostać wpisane do programu „otwarte dane plus” i oficjalnie świadczyć usługi hotelarskie.

Różnice najmu krótkoterminowego, najmu długoterminowego i prywatnego

Najem krótkoterminowy mieszkań różni się od najmu prywatnego i długoterminowego pod wieloma względami.

Najem długoterminowy to forma wynajmu apartamentu lub domu na dłuższy czas, najczęściej na kilka miesięcy, a nawet lat. Nie trzeba ustalać też konkretnych dat zakończenia i umowa może zostać zawarta na czas nieokreślony, uwzględniając okres wypowiedzenia.

Właściciel lokalu, udostępniając w ten sposób swoje mieszkanie, comiesięcznie otrzymuje wynagrodzenie za wynajem długoterminowy. Prywatnie może rozliczać się z przychodu ryczałtowo, chyba że przedmiot najmu długoterminowego należy do firmy, wtedy podmiot jest zobowiązany objąć go działalnością gospodarczą.

Natomiast wynajem krótkoterminowy z definicji trwa do 30 dni, ma określoną datę rozpoczęcia i zakończenia czasu użytkowania lokalu i ku uciesze osoby posiadającej wolne mieszkanie, jest opodatkowany niżej, niż działalność na zasadach ogólnych. Przy inwestycji położonej w dobrej lokalizacji najemca często jest skłonny płacić zawrotne kwoty, a dzięki rozliczeniu dobowemu przychody mogą osiągać wyższe sumy, niż w przypadku najmu na dłuższy czas.

najem krótkoterminowy

Komu opłaca się najem krótkoterminowy mieszkania?

Wynajem krótkoterminowy ma swoje wady i zalety, zarówno dla właściciela nieruchomości, jak i dla najemcy.

  • Zaletą dla właściciela jest przede wszystkim możliwość mnożenia przychodów i osiągania szybkiego zwrotu z inwestycji, bez konieczności podpisywania umowy najmu długoterminowego.

  • Dla najemcy korzyścią jest komfortowe mieszkanie na krótki okres, co może być szczególnie przydatne w przypadku podróży służbowych czy wakacji.

  • Wadą dla gospodarza jest niewątpliwie brak stabilizacji w zakresie wynajmu mieszkania i każdorazowe sprzątanie po gościach.

READ  Jak kupić działkę pod budowę domu - Przewodnik krok po kroku

Najem krótkoterminowy mieszkań to forma, która cieszy się coraz większą popularnością. Właściciele mieszkań coraz chętniej decydują się, by przeznaczyć mieszkanie do najmu krótkoterminowego ze względu na coraz większe zainteresowanie ze strony turystów oraz osób podróżujących służbowo i idące za tym korzyści. Taki wynajem spełnia więc oczekiwania obu zainteresowanych stron i może być doskonałą formą dodatkowego zarobku.

Podsumowanie

Podsumowując, krótkoterminowy najem mieszkań to forma wynajmu, w której czas trwania umowy wynosi od jednej do miesiąca. Posiadacze apartamentów mogą zarobić więcej niż w przypadku długoterminowego najmu, ale muszą spełnić wymagania dotyczące wynajmu krótkoterminowego, takie jak działalność gospodarcza i opodatkowanie dochodu.

Zaletą dla Inwestora jest możliwość szybkiego zarobku, a dla najemcy — swobodny dostęp do mieszkania w dowolnym miejscu na krótki czas. Jednak najem krótkoterminowy nie gwarantuje stabilizacji dochodów.